مرکز پاورپوینت اکران

پاورپوینت مهندسی پاورپوینت پزشکی پاورپوینت انسانی پاورپوینت درسی پاورپوینت هنر پاورپوینت آموزشی پاورپوینت عمومی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت بروز هرگونه مشکل در خرید فایل، داشتن سوال، پیشنهاد، انتقاد، مشاهده فایل انحصاری خود در فروشگاه و نیز سفارش ساخت پاورپوینت جدید، به شماره تلفن 09141594468 پیامک بزنید تا سریعا رسیدگی شود.

دانلود مقاله درباره بافت اسکلرانشیم

 

 

 

 

 

 

این فایل تایید کیفی شده، نیاز شما را کاملا رفع می کند و در زیر قسمتهایی از متن آن را مشاهده می کنید:

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 7 صفحه


 قسمتی از متن .doc : 

 

1

‏بافت اسکلرانشیم

‏اسکلرانشیم بافتی است که یا‏خ‏ته هایی با جدار ثانوی ضخیم نشده چوبی یا غیر چوبی و عمل مهم آن ‏در نگهداری و استحکام گیاه می باشد. یاخته های اسکلرانشیم‏ بیشتر کیفیت الاستیکی (کشندگی و ارتجاع) دارند‏ تا کیفیت پلاستیکی (شکل پذیری) یاخته های اسکلرانشیمی در شکل ساختمان و منشأ متفاوتند معمولاً یاخته های اسکلرانشیمی با ضخیم شدن تدریجی غشای اسکلتی و تبدیل آن به مداد چر‏ب‏ی‏ (lignin‏)‏ به وجود می آید این عمل را ‏چربی شدن غشا یا لیگنی فیکاسیون‏( ligni Fication‏)‏ می نامند‏ یاخته های اسکلرانشیمی در آغاز زنده و به تدریج که ‏ اسکلر‏ید‏ و فیبری می شوند هسته خود را از دست می دهند و فضایی ‏درون یاخته به نام لومن با انشعابات کانالی ایجاد می شود‏ در این صورت پروتوپلاسم یاخته غیر زنده است‏ بافت اسکلرانشیم از نظر شکل و ساختار به دو نوع تقسیم می شود‏ : 1- فیبرها‏(Fibres‏)‏ 2- اسکلرید‏ ‏(sclereids‏)

‏فیبرها معمولاً ‏یاخته طویل و اسکلرید ها‏ معمولاً یاخته های کوتاهی و کم و بیش این دو یامتریک هستند ‏اسکلریدها معمولاً در سطوح جانبی ‏دارای منفذهای گردی هستند که منتهی به کانال هایی ‏در درون یاخته که منشعب نیز هستند ‏می شوند این ساختمان در نتیجه ضخیم شدن دیواره ثانوی یاخته به وج‏ود می آید.

2

‏از نظر منشأ:

‏یاخته های اسکلریدی ‏معمولاً منشأ‏ پارانشیمی دارند که جدار آنها به تدریج ضخیم می شود ولی یاخته های فیبری از تکامل یاخته های مری‏س‏تمی (‏مری‏س‏تم بنیادی)‏ نتیجه می شوند. شکل و طول یاخته های فیبری یاخته هایی هستند ‏باریک و کشیده (طویل)‏ که در دو طرف نوک تیز شده و مواقعی منشعب در یک انتها یا دو انتها ‏دیده می شود طول یاخته فیبری در گیاه شاهدانه‏ (Gannabis‏)‏ بین 5/0 ‏تا 5/5 سانتی متر است‏ و در کتان‏(Linum usifafissimum‏)‏ بین 9/6 - 8/0 سانتی متر ‏و درگیاهی با نام تجاری رامی‏(Ramie‏)‏ و نام علمی‏(boehmerianivea‏)‏ از خانواده ‏گزنه ها به 55 سانیت متر می رسد این اندازه یاخته های فیبری طویلترین یاخته ها در گیاهان عالی است‏(aldaba‏)‏ در 1927 با مسراسیون‏(maceration‏)‏ مخصوصی این یاخته ها را جدا و اندازه گیری کردن یاخته های فیبیر از تحول ‏و تکامل پروکامبیون، کامبیون و مرسیستم بنیادی (زمینه ای)‏ و حتی ممکن است از پرودرم نتیجه شود‏ در انواعی از شبه گندمیان‏(cyperaceae‏)‏ مواردی ‏در بسیاری از ‏دولپه‏ ها از پارانشیم نیز ممکن است‏ نتیجه شود مثلاً از پروتوفلئوم‏(protophloem‏)‏.

‏اقسام فیبرها‏:

‏یک تقسیم بندی دیگر فیبر در شکل یاخته های آن است‏ :

‏1- نوع اگزیلاری ‏(xylary‏)

‏2- نوع اکسترا اگزیلاری‏ (extraxylary‏)

4

‏نوع اگزیلاری‏(xylary‏)‏ : نوعی است که عمومیت دارد و از تکامل ‏یاخته های م‏ر‏یستم‏ی ‏همراه بافت ‏آوند چوبی دیده می شود این نوع در شکل منفذها ‏و وضع عمومی نیز متفاوت است فیبری ‏فرم ها ‏یا نوع میله های داخلی یاخته های کشیده ‏و طویل تر از نوع تراکئیدی است‏.

‏ این نوع جدار بسیار ضخیم و منفذهای ساده دارد

‏الف) لیبری‏ ‏فرم ‏(libriform fiber‏)‏کشیده ترند

‏ب) فیبرتراکئیدی‏(fiber-tracheids‏)‏ ضخیم ترند‏

‏فیبرتراکئیدی‏(fiber-tracheids‏)‏ که حد واسط ‏تراکئیدی اصلی و فیبرها هستند‏ جدارهای متوسطی ‏از نظر ض‏خامت دارند نسبت به لیبری فیبر ولو ضخیم تر از تراکئیدهای اصلی هستند‏ یک نوع دیگر فیبر نوع سوم که بیشتر در آوندهای چوبی ثانوی ‏(‏در نمو ‏قطری ‏گیاهان ‏دولپه‏ دیده ‏ ‏می وشند عبارتند از‏: فیبر ژلاتینی‏(gelatinousmucilayinus fiber‏)‏ در این نوع فیبرها‏ی داخلی‏ از غشاء ثانوی شامل آنها سلولز لست‏. در حالی که منفذها در قسمتهای‏ چربی شده‏ است‏ ‏این بایه را اصطلاحا‏ً (G-Laye‏) ناضر که موجب جذب آب و تورم آن می گردد. ژباتینوس فیبر موجب سوجب سختی یا جی‏ر‏ی ‏شدن ‏چوب می گردد‏.

‏بافت اسکلرانشیم

‏بافت اسکلرانشیم بافت تصادفی است ‏ که تقریباً در همه اعضا‏ ساختمان های پیکره گیاه‏ بافت ‏ ‏می شود‏. این بافت گاهی به صورت اجتماع‏ ‏و ‏دستجات‏ سلولی، گاه به صورت بافت سرتاسریپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 12,000 تومان
(شامل 20% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 15,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
6D65643392915_1656659_6068.zip12.3k