مرکز پاورپوینت اکران

پاورپوینت مهندسی پاورپوینت پزشکی پاورپوینت انسانی پاورپوینت درسی پاورپوینت هنر پاورپوینت آموزشی پاورپوینت عمومی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت بروز هرگونه مشکل در خرید فایل، داشتن سوال، پیشنهاد، انتقاد، مشاهده فایل انحصاری خود در فروشگاه و نیز سفارش ساخت پاورپوینت جدید، به شماره تلفن 09141594468 پیامک بزنید تا سریعا رسیدگی شود.

دانلود پاورپوینت زندگی نامه ابوریحان بیرونی - 3 اسلاید

دانلود پاورپوینت زندگی نامه ابوریحان بیرونی  - 3 اسلاید

 

 

 

 

 

 

این فایل تایید کیفی شده، نیاز شما را کاملا رفع می کند و در زیر قسمتهایی از متن آن را مشاهده می کنید:

همانطور که در قسمت اول گفته شد ابوریحان در جمیع علوم و معارف زمان خود در بالاترین درجه علمی قرار داشت و اختراعات و اکتشافات و نظریات وی بسیار متنوع است. در اینجا به برخی از ابداعات و کشفیات و اختراعات وی اشاره میکنیم.

 

1-  استخراج جیب یک درجه : محاسبه جیب یا همان سینوس یک درجه از مسائل عالی ریاضی است که علمای پیش از ابوریحان موفق به کشف آن نشده بودند.

2-  قاعده تسطیح کره و ترسیم نقشه های جغرافیایی : این قاعده را بطریقه ای که ابوریحان آنرا اسطوانی(استوانی) نامیده است هم کنون مورد قبول و مدار عمل علمای ریاضی و جغرافی دانان عالم است.

3- چاه آرتزین : ابوریحان اولین کسی است که علل طبیعی و کیفیت فوران و جستن ناگهانی آب را از چشمه ها و چاهها کشف کرد که این پدیده را در قرون بعد چاه آرتزین (artesian)  نامیدند.

4- ترازوی ابوریحان : ابوریحان برای تعیین وزن و حجم مخصوص اجسام ترازویی تازه اختراع کرد و بدینوسیله وزن مخصوص عده ای از اجسام را تعیین کرد که با دقیق ترین تحقیقات دانشمندان امروز موافق است.

5- قاعده نجومی تسویه البیوت :  ابوریحان برای استخراج زیج بوسیله اسطرلاب قاعده تازه ای وضع کرد که آن را «مراکز محقق» می گویند.

6- قاعده نجومی مطرح شعاع : ابوریحان در موضوع مطرح شعاع که مربوط به فن ستاره شناسی و رصد کواکب است قاعده اختصاصی خود را برگزیده که با اصول ستاره شناسی عبدالرحمن صوفی صاحب صورالکواکب و دیگر منجمان فرق دارد.

7- تسییرات کواکب : بیرونی در قانون مسعودی در مورد تسییر کواکب، قاعده ابتکاری مخصوص خود را ارائه میکند

8- سیر نور و صوت : ابوریحان در مورد سیر نور و صوت و این که حرکت صوت بطییء تر از نور است تحقیق عمیق کرده است.

9- مساحت محیط و قطر کره زمین : ابوریحان مساحت و قطر کره زمین را شخصا رصد و محاسبه کرد که نتیجه اش تفاوت اندکی با دقیق ترین محاسبات امروزی دارد.  

10- طول و عرض جغرافیایی و سمت قبله بلاد : ابوریحان در اقامت خود در شهرهای مختلف ، طول و عرض جغرافیایی آنها را رصد و ثبت نمود

11- قاعده یافتن قبله و ساختن محراب مسجد

12- رصد میل کلی و میل اعظم : میل کلی یا میل اعظم مقدار زاویه تقاطع معدل النهار با منطقه البروج است یا به عبارت دیگر اندازه میل دایره البروج و مدار انتقالی زمین از خط استوا. ابوریحان در استفاده از نتایج محاسبات دیگران بسیار محتاط بود. بنابراین خود شخصا اقدام به اندازه گیری میل کلی کرد.وی بارها و بارها در رصد خانه های مختلف اقدام به این کار کرد. وی در رصد خانه خواجه نصیرالدین در مراغه میل کلی را 23 درجه و 30 دقیقه و در رصد الغ بیک سمرقند آنرا 23 درجه و 30 دقیقه و 17 ثانیه یافت.

13- حرکت زمین : هرچند ابوریحان جدا معتقد بحرکت زمین نشده است اما در این باره چندان پیش رفته بود که برخلاف جمهور علمای هیئت و نجوم که حرکت زمین را محال و ممتنع می شمردند، وی آنرا از نظر ریاضی ممکن میدانست؛ و چنان در این مسئله مردد بود که حل آن عقده و دفع آن شبهه را از عویصات و مشکلات علمی می شمرد

14-  حرکت خاصۀ وَسَطی شمس : بیرونی حرکت خاصه وسطی شمس را که در نتیجه اش مقدار سال شمسی حقیقی بدست می آید یک بار در جرجانیه خوارزم در انقلاب صیفی رصد کرد . همان را که ابوسهل کوهی نیز در بغداد رصد کرده بود. بار دیگر در غزنه برای تصحیح وسط شمس موضع اوج را در مدت مابین تابستان تا اعتدال خریفی رصد کرد که نتیجه اش سه سال فارسی یعنی سال شمسی 365 روزه بعلاوه 46 روز و نزدیک سه چهارم روز در آمد.

15- حرکت اوج شمس : ابوریحان بر خلاف بطلمیوس از منجمان پیش از اسلام  و جمیع منجمان و اعاظم نجوم اسلامی با دلایل ریاضی ثابت کرد که اوج شمس متحرک است و مقدار حرکت اوج و فاصله بین المرکزین یعنی مرکز فلک ممثّل و خارج مرکز شمس را در جرجانیه خوارزم بسال 385 یزدگرد و خصوص مدت ربع شمالی را در دو کرّت رصد کرد

16- خاصیت فیزیکی الماس و زمرد : ابوریحان با خوراندن الماس به سگ ثابت کرد که مرگ به سبب خوردن الماس خرافه ای بیش نیست. همچنین در مقابل خرافه کور شدن چشم مار بر اثر نگرش به زمرد نیز با نگه داشتن مار در قفسی که مفروش به زمرد بود این خرافه را مردود شمرد

 

متن فوق فقط یک اسلاید از پاورپوینت مورد نظر است؛

 

برای دانلود کل پاورپوینت از لینک زیر استفاده کنید:

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 12,000 تومان
(شامل 20% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 15,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file36_1741323_1967.zip343.6k